
Jak dbać o frezarkę do paznokci?
Przeczytanie tego tekstu zajmie ok 6 minut, jeśli interesuje Cię streszczenie przejdź do podsumowania na końcu wpisu
Rodzaje frezarek do paznokci
Każda stylistka paznokci, niezależnie czy pracuje w profesjonalnym gabinecie, czy też samodzielnie, w zaciszu swojego domu, wykonuje manicure hybrydowy prędzej czy później kupuje frezarkę do paznokci. Frezarki do paznokci są różne: z pochłaniaczem i bez, relatywnie tanie, drogie i bardzo drogie, ładnie prezentujące się na biurku jak i takie, których uroda jest dyskusyjna, dedykowane podologom oraz takie, które będą wystarczające do okazjonalnych zabiegów manicure. Łączy je wszystkie to, że można nimi przyspieszyć i ułatwić zabiegi manicure oraz pedicure, oraz to że są pewne uniwersalne zasady używania i konserwacji frezarek do paznokci.
![]() |
![]() |
![]() |
Budowa frezarki do paznokci - czyli co do czego służy.
Skupmy się na najbardziej popularnych modelach frezarek do paznokci, które można ustawić na każdym biurku stylistki manicure. Każda frezarka do manicure składa się z dwóch ważnych części:
- napędza rączkę dostarczając do niej prąd (baza z rączką połączone są przewodem),
- umożliwia sterowanie prędkością frezu (pokrętło na obudowie bazy lub alternatywnie pedał nożny)
- umożliwia wybór kierunku obracania się frezu (odpowiedni przycisk, przełącznik na obudowie bazy)
to najważniejsza i najdroższa część frezarki. To w rączce umieszczamy frez. Rączka wyposażona jest w silnik który napędza frez oraz zacisk, który dba o to aby on nie wypadł w trakcie pracy.
Rączka frezarki do paznokci | |
![]() |
|
Baza frezarki do paznokci | |
![]() |
|
Dobierz frezarkę do swoich potrzeb
Innej frezarki potrzebuje pasjonatka manicure, która w zaciszu swojego domu wykonuje paznokcie sobie i koleżance, innej stylistka przyjmująca na manicure pięć klientek dziennie pięć dni miesiącu, a jeszcze innej stylistka pedicure, która będzie obciążać rączkę frezarki np. mandrelami przy opracowywaniu podeszwy stopy. Zanim zdecydujesz się na zakup – określ od czego i jak często będziesz używać frezarki.
Dobierz odpowiedni frez
Pamiętaj, że im większy frez czy nośnik włożysz do rączki frezarki to tym bardziej obciążasz rączkę frezarki i wpływasz na szybsze zużycie jej łożysk.
Druga sprawa to jakość tych frezów czy nośników. Jeżeli wyczuwasz bicie, drgania w pracy narzędzia to należy przerwać pracę. Krzywy frez to ryzyko uszkodzenia frezarki oraz potencjalne niebezpieczeństwo dla ciebie i klientki. Upadł Ci frez - sprawdź czy się nie skrzywił albo nie uszkodził.
Prawe i lewe obroty frezarki do paznokci
Każda frezarka do paznokci umożliwia wybór kierunku obracania się frezu. Często na pokazie czy szkoleniu usłyszysz: zmieniamy obroty na PRAWE, czy: ustawiamy LEWE obroty. Paznokcie mają powierzchnie trudno dostępne, ludzka ręka ma swoje ograniczenia a dzięki temu, że frezarki mają prawe i lewe obroty stylistka paznokci może łatwiej dotrzeć w każde z miejsc. Nie bez znaczenia jest też praworęczność i leworęczność stylistki. Skoro sprzęt daje takie możliwości to warto z tego skorzystać, gdyż przyspieszy i ułatwi to opracowanie płytki do paznokcia.
Jak to się ma do dbania o stan frezarki do paznokci oraz wydłużenia jej życia?
Zasadniczo. Po pierwsze, ważne jest kiedy w jaki sposób używasz przełącznika kierunku obrotów frezarki do paznokci. Nie można w trakcie jazdy samochodem do przodu wrzucić biegu wstecznego i zmienić kierunku jazdy. Trzeba najpierw się zatrzymać. Podobnie jest we frezarkach do paznokci. Częstym przypadkiem jest zmienianie kierunku obrotów w momencie kiedy frez się obraca. NIE WOLNO TEGO ROBIĆ. Co więcej, nawet jak się nie obraca, zawsze trzeba się upewnić, że pokrętło do regulacji prędkości frezu ustawione jest na ZERO.
Po drugie, po to są dwa kierunki aby z nich korzystać. Jeżeli używasz tylko jednego kierunku obrotów to zachęcam to dwóch rzeczy:
- szkoleń
- wyrobienia nawyku, gdy kończysz pracę frezarką wykonaj zawsze poniższą szybką procedurę:
- umieść i zaciśnij frez w rączce (najlepiej jakiś mały aby nie obciążał niepotrzebnie łożysk rączki);
- ustaw obroty np. PRAWE;
- uruchom na kilka sekund frez z maksymalną prędkością obrotów,
- ustaw pokrętło prędkości frezu na ZERO i poczekaj aż frez się zatrzyma,
- zmień kierunek obrotów frezarki,
- uruchom na kilka sekund frez z maksymalną prędkością obrotów,
- ustaw pokrętło prędkości frezu na ZERO i poczekaj aż frez się zatrzyma,
- W ten sposób rączka samoczynnie się oczyści, dasz możliwość łożyskom rączki i silnikowi popracować w obu kierunkach co przedłuży ich żywotność
Podsumowanie
- Dobierz odpowiednią frezarkę do potrzeb (tania i mała frezarka nie nadaje się do tego aby pod dużym obciążeniem robić kilka zabiegów pedicure dziennie, nie potrzebujesz profesjonalnej frezarki z pochłaniaczem aby raz na dwa tygodnie zrobić sobie paznokcie).
- Używaj tylko sprawdzonych frezów.
- Nie używaj frezów krzywych i uszkodzonych, frez wyszczerbiony, frez który upadł może być krzywy. Nawet delikatne bicie krzywego frezu niepotrzebnie obciąża i uszkadza łożyska rączki frezarki.
- Zmieniaj obroty tylko gdy frez jest zatrzymany a pokrętło czy suwak do regulacji prędkości obrotów jest ustawione na zero.
- Używaj zarówno prawych i lewych obrotów.
- Zadbaj o czystość frezarki – przedmuchaj rączkę czasem sprężonym powietrzem.
- Zanim odejdziesz od stanowiska pracy upewnij się, że frezarka jest wyłączona a pokrętło/suwak do regulacji prędkości obrotów jest ustawione na zero. Najlepiej odłącz ją od zasilania.